Výstava

Jaro / Více světla - představuje neprávem opomíjenou tvorbu Marie Čermínové. Jedná se o soubor jarních pohlednic, které začala připravovat už při svém pobytu s Jindřichem Štyrským a Bretonovými v Ile de Sein v Bretani roku 1933 pro vydavatelství Družstevní práce.

Soubor "Jaro" zaznamenal nebývalý úspěch a brzy byl celý náklad rozprodán. Proto se nakladatelství DP rozhodlo znovu se obrátit na Toyen o zpracování grafických pohlednic stejného formátu, tentokrát s motivem "Zima". To už je ale jiný příběh...

Více světla?

Název současné výstavy Toyen je trochu tajemný. Výraz "Jaro" pochopitelně ozřejmuje námět souboru grafických pohlednic, co ale má znamenat označení Více světla?

Informace o dětství, rodičích i rodinných poměrech Marie Čermínové jsou poměrně kusé. To platí o naprosté většině textů z jejich monografií, katalogů výstav či recenzí.

Historici umění a publicisté se věnovali většinou analýze uměleckého díla, případně opakování obecně známých faktů jejího života. O svých rodičích Toyen nemluvila, přesto jsou (byť obtížně), dohledatelná některá dosud nepublikovaná data o její rodině. Jako součást této výstavy jsme se rozhodli vnést do života Toyen "Více světla". Tyto texty doplněné grafikou jsou prezentovány na "Paravanu".

ParavanPrezentace výstavy

Prezentace výstavy probíhá celý měsíc září ve vagonech pražského metra linky C Náhled ZDE!

Inzerce výstavy v Pražském deníku Ukázka ZDE!

Aktuální katalog k výstavě si můžete stáhnout ZDE!